Андрушівська гімназія побудована в 1939 р. і розпочала свою діяльність у 1939-40 н.р. як семирічка. Перший випуск відбувся у 1940-41 н.р. Педагогічний колектив – невеликий і переважно жіночий. Директором школи була Анастасія Петрівна, завучем – Марія Іванівна Мельничук.
З початком війни і приходом у місто фашистів навчально-виховний процес перервався. У класах вороги влаштували конюшню, а згодом сплюндрували і зруйнували будинок.
Звільнили Андрушівку 27 грудня 1943 року, а вже з 10 січня 1944 р. розпочали відбудову школи власними силами. Очолював цю роботу директор Мовчан Григорій Семенович. Населення повертало навчальні дошки, парти, столи та інші меблі. Не було крейди, зошитів, підручників, скла у вікнах. Бібліотеку організовували заново. Довелось затратити багато сил і коштів, але 1946 р. семирічна школа №2 відновила роботу.
Згодом вона стала середньою. Тоді в ній нараховувалося понад 300 дітей. Перший випуск 10 класу відбувся 1953 р.
Для десятирічки приміщення було тісним, частина класів навчалася за межами школи, заняття проводилися в редакції, у Будинку культури місцевого цукрозаводу. Тому розпочалися роботи по добудові приміщення. Директорами у ті роки були Зіневич Анатолій Федорович, Войцех Максим Іванович, Горняк Григорій Сергійович.
З 1966 р. педколектив очолювала Сабадаш Лариса Всеволодівна, а з 1974 р. – Сабадаш Борис Григорович. Школа інтенсивно добудовувалась. Активну участь брали учні, учителі та батьки.
У 1986 р. директором призначений Пастовенський Олександр Вікторович. За його керівництва школа стала найбільшою в районі за кількістю учнів, виріс педагогічний колектив, зміцніла навчально-матеріальна база, зроблено серйозні кроки в комп’ютеризації, диференціації навчально-виховного процесу. Діють профільні класи гуманітарного та технічного напрямів, філія „Пошук” Житомирського територіального відділення МАНУ, поглиблено вивчається інформатика, іноземна мова. Близько 70% випускників щороку стають студентами ВНЗ. За результатами навчально-виховного процесу школа неодноразово визнавалася кращою в районі і однією з передових в області.
З 2002 року школу очолювала Алла Леонідівна Михайловська. Саме завдяки її титанічним зусиллям у 2004 році Андрушівська ЗОШ №2 була реорганізована в Андрушівську гімназію. Продовжуючи традиції попередніх років, гімназія утримує статус кращої в районі та відомої в області. Чималих зусиль коштувало А.Л. Михайловській багаторічне будівництво та введення в дію у 2010 році внутрішнього санвузла. Алла Леонідівна розглядала питання організації навчально-виховної роботи з учнями, розкриття творчого потенціалу педагогічного колективу Андрушівської гімназії, як одні з пріоритетних.
Ліцей сьогодні
Андрушівська гімназія - це сучасний навчальний заклад, в якому створено оптимальні умови для творчості, розвитку та самовиявлення особистості.
Ми - колектив однодумців, які, дотримуючись високого рівня ділової етики і ефективної взаємодії, працюємо для того, щоб гімназія стала тим закладом, де почесно й престижно працювати, де кожен учитель може зробити успішну професійну кар'єру та підвищити педагогічну майстерність. Обраний нами шлях забезпечення особистісно-орієнтованої освіти ґрунтується на принципах доцільності, послідовності, науковості, гуманізації. Ми не зупиняємось на досягнутому і знаходимось у постійному пошуку.
Учителі гімназії розуміють, що робота з обдарованими учнями - щастя, а вміння оцінити чужий талант і безкорисливо допомогти його становленню - це особливий дар. Тож питання організації навчально-виховної роботи з обдарованими учнями й створення оптимальних умов для їхньої самореалізації, розкриття творчого потенціалу педагогічний колектив Андрушівської гімназії розглядає як одне з пріоритетних.
Свої зусилля ми спрямовуємо на забезпечення формування інтелектуального потенціалу нації шляхом створення оптимальних умов для виявлення обдарованої молоді і надання їй підтримки в розвитку творчого потенціалу, самореалізації та її постійного духовного самовдосконалення.
Авторитет гімназії постійно зростає, що дає нам наснагу до подальшого розвитку.